سال جهش تولید
معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اراک

معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اراک

امام و رهبری
برگزاری مراسم هفته بزرگداشت مقام معلم و روز استاد
برگزاری مراسم هفته بزرگداشت مقام معلم و روز استاد

مراسم هفته بزرگداشت مقام معلم و روزاستاد با حضور دکتر علیرضا نظام آبادی دبیر هیأت امنا ورییس دانشگاه آزاداسلامی استان مرکزی، حجت الاسلام والمسلمین ایوب سلحشور نیا رییس دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان مرکزی، اعضای هیأت رییسه واحد و اعضای هیأت علمی در تالار امیرکبیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین ایوب سلحشور نیا رییس دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان مرکزی درجمع استادان واحد اراک افزود: لازمه این که انسان دیگران را هدایت کند و پاکیزه گرداند این است که خودش هدایت شده باشد و پاکیزه گردد که این امر مستلزم آن است که در ابتدا خودمان را از کجی ها، کاستی ها و انحراف ها اصلاح کنیم تا بتوانیم دانشجویان خود را نیز اصلاح نماییم.

سلحشورنیا در مراسم گرامیداشت هفته مقام معلم ، گفت: با توجه به فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) که فرموده اند همه استادان، معلمان و روحانیون در جایگاه انبیاء می باشند، باید ببینیم آیا ما هم به آنچه که انبیاء عمل می کنند، عمل می کنیم یا خیر؟ کار انبیاء فقط آموزش و تعلیم نبوده و آنچه را که دین به معلمان واستادان آموخته است و بزرگان و پیشوایان ما آنها را آموزش داده اند، ما نیز به دانشجویان و فراگیران علم و ادب منتقل کنیم.

وی ادامه داد: استاد باید موقعیت دانشجویان را در نظر بگیرد، چرا که دانشجویان نیاز به راهنمایی دارند و در این راستا مقداری از وقت کلاس باید برای راهنمایی دانشجویان استفاده شود، چرا که گاهی با یک گفتار مسیر زندگی افراد عوض می شود و تأثیر یک گفتار بسیار بیشتر از فعالیت های جانبی دیگر است.

سلحشورنیا اضافه کرد: امام صادق (ع) نیز بیانی دارند که خیلی عبرت آموز است و مصداق امروزی این فرمایش ایشان این است که بپرهیزید از اینکه ضبط صوت باشید یعنی دستگاهی و ابزاری باشید که معلومات را بگیرید و بعد منتقل کنید، چرا که این امر در شأن یک استاد نیست و مقام و منزلت استاد خیلی بالاتر از این امر می باشد و باید به گونه ای رفتار کند که در رفیع اعلاء با پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) او همنشین باشد.

 سلحشورنیا افزود: در این خصوص نه تنها روحانیون بلکه استادان دانشگاه نیز وظیفه خطیر راهنمایی و هدایت افراد به عهده آنها است و وظیفه داریم نسبت به این افراد نه فقط تدریس کنیم و دانش را به آنها منتقل کنیم، بلکه آنها را راهنمایی کنیم.

وی ادامه داد: در هفته گرامیداشت مقام معلم، یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری که پایه های نظام جمهوری اسلامی و انقلاب بر اساس تفکرات او شکل گرفته است را نیز گرامی می داریم و از خداوند متعال می خواهیم توفیق دهد تا با افکار و اندیشه های او بیش از پیش آشنا شویم.

در ادامه مراسم دکتر علیرضا نظام آبادی دبیرهیأت امنا ورئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی ضمن تبریک روز معلم واستاد به حاضرین درجلسه گفت: اگر بخواهیم دانشجو به یک فرد کارآفرین و تمام عیار از لحاظ دانش و پژوهش تبدیل شود، هیچ راهی نداریم جز اینکه معلم ما در مدرسه و استاد ما در دانشگاه به خوبی وظایف خود را انجام دهند.

دکتر علیرضا نظام آبادی بابیان اینکه فضای مدرسه با فضای دانشگاه متفاوت است ،افزود: دانشجو وقتی از مدرسه وارد فضای دانشگاه می شود، فضا برای وی گسترده تر است و به مراتب روابط و کلاس ها نیز دارای ویژگی های خاص تری هستند و بر این اساس انتظاری که یک دانشجو بعد از مدرسه از دانشگاه دارد این است که استاد او از همه لحاظ از وی جلوتر باشد و او را به عنوان یک الگو در نظر می گیرد و ما هم بایدخودرا درهمه حوزه ها آماده کنیم وپیامبرگونه آنچه را که یاد گرفتیم، خالصانه و صادقانه و بدون هیچ چشم داشتی در اختیار وی قرار دهیم و از این فضا استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک اظهار کرد:« آموزه های دینی ما را تشویق و رهنمود می کند به این که آنچه را می آموزیم و یاد می گیریم به درستی و روشنی به دیگران یاد دهیم و ارائه نماییم و الگویی را که از ما گرفته می شود این است که به حق اعتقاد داشته باشیم که آنچه که به نام معلم است در ما وجود دارد. »

دکتر نظام آبادی بابیان اینکه توسعه ورشد معلمین و استادان عامل رشد و توسعه کشور هامی باشد،گفت:«جایگاه معلم و استاد در تمام جوامع بسیار ویژه وتأثیر گذار است چراکه آنان وظیفه آموزش ،پرورش وتربیت نسل آینده کشور را به عهده دارند.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک تأکید کرد: پیامبر اکرم (ص) می فرمایند که بهترین چیزهایی که هر انسانی می تواند از خود به جای بگذارد، 3 چیز است، اول فرزندان صالح و خوبی که بعد از مرگ برای او دعا کنند، دوم صدقه های جاری که ثوابش به او می رسد، سوم آموزش و تعلیمی است که پس از وی به آن عمل می شود ومهمترین این موارد، مورد سوم است که اگر ما بتوانیم آموزشی را به دانشجویان دهیم که منجر به عملی صالح شود، پاداشی است که در دنیای آخرت از آن بهره خواهیم برد.

دکتر نظام آبادی گفت: «اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری به آن به خوبی اشاره کرده اند، نمود عینی و بارز این فرمایش پیامبر اکرم (ص) در حوزه تعلیم و تربیت و پرورش نیروی انسانی متعهد ومتخصص به عنوان اصلی ترین عامل رشد در این زمینه است. »

دبیرهیأت امنای استان مرکزی اضافه کرد: «ما باید آموزش هایی را به دانشجو ارائه بدهیم که وی به آن عمل کند و بتواند در سطح کلان جامعه آن را عملیاتی نماید چرا که بحث عملیاتی شدن آموزش های ما همان بحث اقتصاد مقاومتی و تجاری سازی علوم است که رهبر معظم انقلاب اسلامی با شایستگی و تیزبینی بی نظیری مسئله «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» را مطرح می کنند و بر آن تأکید ویژه دارند. »

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک بابیان اینکه مقدمات و بسترهای لازم برای حضور تمامی اعضای هیأت علمی در دانشگاه به صورت کلان تقریباً فراهم شده است،. اظهارکرد:« کم وکاستی هایی در بعضی از دانشکده ها ممکن است وجود داشته باشد که به دنبال رفع این نواقص هستیم و درخواستی که از اعضای هیأت علمی داریم این است که از این فرصت به وجود آمده  به نحو شایسته استفاده کنند و یکی از وظایفی که به عهده آنها قرار گرفته این است که در دانشگاه حضور پیدا کنند و فقط به این که در کلاس حضور داشته باشند بسنده نکنند و بعد از کلاس نیز در اتاق استادان حضور داشته باشد تا اگر دانشجوکار تحقیقی یا پژوهشی داشت به جای اینکه اوقات فراغت خودرا در فضاهای مجازی و بیهوده سپری کند ، بتواند در کنار استاد خود حضور داشته باشد و به راحتی از مشاوره استفاده نماید ، چرا که اعتقاد داریم اگر عضو هیأت علمی در دانشگاه و در اتاق خود حضور داشته باشد از تمامی جنبه ها به خصوص فرهنگی ،اجتماعی وپژوهشی می تواند تأثیرگذار باشد. »

دکتر محمد علیمرادی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک به عنوان سخنران این مراسم درخصوص آداب تعلیم وتربیت در دانشگاه گفت: کتاب «تعلیم و تعلم در اسلام» نوشته «شهید ثانی» یادآور مسائل علوم تربیتی و دروس تئوری به دانشجویان است و استادان و معلمان باید با مطالعه این کتاب، دانشجویان را در ارائه دروس به خوبی راهنمایی کنند.

علیمرادی افزود: اولین مطلب این کتاب خلوص نیت است به معنای آنکه اگر در دانشگاه هستیم و جایگاه پیامبر(ص) را در روی زمین داریم، نباید هیچگاه مغرور شویم و اشتباه کنیم.

 عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک اظهار کرد: حضرت علی (ع) می فرمایند که خداوند از جاهلان و نادانان پیمان نگرفت که علم را دریابند، بلکه از عالمان سخت پیمان گرفت که با تمام وجود علم را آموزش دهند.

علیمرادی در پایان سخنان خود به ذکرچند خاطره از دوران تحصیلی خود اشاره کرد.


اشتراک گذاری خبر: گوگل پلاس تلگرام واتساپ توئیتر فیسبوک