مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی اراک - اوقات فراغت در ایران :

مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی اراک - اوقات فراغت در ایران :
حدیث روز
امام محمد باقر (ع) : سخن طیب و پاکیزه را از هر که گفت بگیرید،‌ اگر چه او خود،‌ بدان عمل نکند.
خبرنامه
پیوندهای مفید
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پایگاه اطلاع رسانی دولت
مجمع تشخیص مصلحت نظام
استانداری مرکزی
دانشگاه آزاد اسلامی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک
خبرگزاری آنا

اوقات فراقت در ایران و اهمیت آن  :

 

اهمیت دادن به زمانی كه در اختیار داریم تنها مختص به اوقات فراغت و نحوه مصرف زمان در این اوقات نیست. با این حال، هنگامی‌كه بحث برنامه ریزی برای چنین موضوعی پیش كشیده می‌شود، نحوه استفاده از زمان و مدیریت درست آن به منظور بهره وری بیشتر در اولویت قرار می‌گیرد.

كارشناسان معتقدند كه اتخاذ برنامه های تفریحی و سرگرم كننده متناسب با توانایی افراد، توجه به گسترش روابط اجتماعی در برنامه های اوقات فراغت به منظور ایجاد تعلق خاطر افراد به نظام اجتماعی، مشاركت دادن جوانان در فعالیتهای سازندگی كشور به منظور تقویت حس هویت در آنان، ایجاد واحدهای كوچك ارزان قیمت محله ای، ارائه آموزشهای متنوع مرتبط با نقش های غیر شغلی افراد و افزایش دادن مشاركت خانواده ها از جمله راهكارهای غنی سازی اوقات فراغت است.

به گفته كارشناسان توجه درست به نحوه سپری كردن اوقات فراغت از آن رو اهمیت دارد كه این اوقات علاوه براینكه زمان بسیارمناسبی برای اجرای برنامه ها وطرح ها در راستای پرورش نسل آینده است، می‌تواند مانع از گسترش آسیب های اجتماعی وفرهنگی شود. كارشناسان با توجه به همین اهمیت است كه از تهیه دستورالعمل جامع اوقات فراغت به عنوان برنامه ای مثبت در این زمینه سخن می‌گویند. بر اساس این دستور العمل كه برای اجرا در عالی ترین سطح مدیریت استانی ابلاغ می‌شود، تكلیف همه دستگاه ها در زمینه اوقات فراغت بر اساس مصوبات شورای عالی جوانان مشخص شده است و این نهاد ها موظف به اجرای آن هستند. « امیدی» مدیركل دفتر فرهنگی و تربیتی سازمان ملی جوانان چندی پیش در گفت و گو با خبرنگاران با اعلام این خبر با تأكید بر لزوم اطلاع رسانی درباره برنامه های دستگاه ها در زمینه اوقات فراغت گفت: « بر اساس نظر سنجی سازمان ملی جوانان ۷۹ درصد جوانان، ضعف در اطلاع رسانی درباره برنامه های اوقات فراغت را علت اصلی رهنمون نشدن به برنامه های مورد نظر خود و تأمین نشدن نیازهایشان دانسته اند.» وی افزود:« سیاست دولت در حمایت از بخشهای خصوصی برای فعالیت در حوزه اوقات فراغت در چارچوب عملیاتی شدن سیاستهای اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی، مسائل فرهنگی و برنامه های فرهنگی را نیز در بردارد كه اوقات فراغت نیز شامل آن می‌شود. » «امیدی» نهادسازی را از وظایف سازمان ملی جوانان عنوان و اضافه كرد :« این نهاد ها دربخشهای خصوصی شكل می‌گیرد زیرا ظرفیت نهادهای دولتی محدود است. » وی گفت :« بر اساس برنامه هایی كه دستگاه های اجرایی در زمینه اوقات فراغت جوانان ارائه كرده اند، امسال ۱۵۶ میلیون نفر روز برنامه برای جوانان كشور اجرا می‌شود. » وی میانگین ساعت اوقات فراغت در جهان را روزانه ۵ ساعت و در ایران ۵ ساعت و ۲۳ دقیقه عنوان و اضافه كرد :« نقش مستقیم خانواده ها در ایران برای برنامه ریزی اوقات فراغت جوانانشان و سرمایه گذاری در این باره در سال ۸۶ ، ۴۵‎/۸ درصد برآورد شده كه سه برابر هزینه دولتی در این زمینه است. »

ثبت شده در تاریخ : ۲۹ / ۴ / ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۲۰ - تعداد بازدید : 889
اخبار مرتبط :
شروع مجدد آموزشهای پیش از ازدواج بصورت آنلاین ( خانواده پایدار ) [تاریخ درج خبر : ۲۸ / ۴ / ۱۴۰۰ ساعت : ۰۷:۴۷] - 34 مشاهده
هر چهارشنبه یک موضوع بین رشته ای با روان شناسی [تاریخ درج خبر : ۱۸ / ۹ / ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۴۰] - 456 مشاهده
مراجعه به مرکز مشاوره جهت دریافت گواهینامه های حضور در کارگاهها [تاریخ درج خبر : ۲۶ / ۷ / ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۱۲] - 393 مشاهده
ارائه گواهینامه کارگاه های مرکز مشاوره [تاریخ درج خبر : ۳۰ / ۱ / ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۵۳] - 639 مشاهده
مشاوره آفلاین مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک [تاریخ درج خبر : ۱۶ / ۵ / ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۴۷] - 3119 مشاهده

نظردهی به این مطلب

نام شما :
پست الکترونیکی :
نظر :
کد امنیتی : کد امنیتی